• kontakt@endorfina-lublin.pl
  • +48 0000000

W co się ubrać na trening?

To pytanie zadaje sobie prawie każdy, kto pierwszy raz wybiera się do klubu fitness. Na rynku jest tak wiele różnych ubrań, obuwia i akcesoriów do ćwiczeń, że wybór tego odpowiedniego stanowi nie lada wyzwanie. Istnieje jednak kilka wskazówek, które z pewnością sprawią, że idąc na trening poczujecie się pewnie i komfortowo.

Przede wszystkim strój, który wybierzesz musi być wygodny. W czasie treningu wykonuje się wiele, najróżniejszych pozycji, od skłonów, przez przysiady, aż po wygięcia czy wyskoki, dlatego warto znaleźć ubranie, które nie będzie krępowało ruchów ciała. Najlepiej sprawdzą się tu spodnie i koszulki wykonane ze specjalnych, elastycznych i typowo technicznych materiałów. 

W klubie fitness prowadzone są bardzo różne zajęcia, zarówno te mniej wysiłkowe, ukierunkowane na rozciąganie ciała, jak i te bardzo intensywne, budujące siłę i wytrzymałość. Wybór odpowiedniego stroju warto również przemyśleć w kontekście rodzaju aktywności. Na jodze, pilatesie czy stretchingu znacznie wygodniejsze będą dłuższe legginsy niż krótkie spodenki czy szerokie długie spodnie. Przede wszystkim dlatego, że w dopasowanych ubraniach sylwetka jest lepiej widoczna i trenerowi łatwiej jest dostrzec czy ćwiczenie wykonywane jest poprawnie. Natomiast idąc na crossfit, tabatę czy inne zajęcia, na których ten wysiłek energetyczny jest bardzo duży lepiej założyć ubrania wykonane z szybkoschnącego, przewiewnego materiału. 

W kwestii obuwia warto zadbać o jak najlepsze wsparcie stopy w trakcie treningu. Tu najlepszym wyborem będą lekkie adidasy, maksymalnie zwiększające komfort i stabilność. Dobrze zwrócić uwagę na antypoślizgową podeszwę i to, czy but pozwala stopie oddychać.   

Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest to, by w trakcie ćwiczeń po prostu czuć się w stroju komfortowo i pewnie. Kiedy nie musimy ciągle myśleć o podwijającej się koszulce czy spadających legginsach.
W tej chwili na rynku można kupić getry z wysokim stanem, kompresyjne, szybkoschnące i pozwalające skórze oddychać.  Z jednej strony legginsy powinny wspierać ciało w czasie ruchu, zapewniając komfort, a z drugiej sprawić, że będziemy dobrze wyglądać. Dlatego przed zakupem stroju sportowego, dobrze jest zrobić kilka skłonów czy przysiadów by sprawdzić, że nic nie będzie odwracać naszej uwagi od treningu.
Podobnie lepiej na siłowni sprawdzi się stanik sportowy niż ten codzienny. Topy do ćwiczeń nie krępują ruchów, a zapewniają bardzo dobre wsparcie i zdecydowanie zwiększają wygodę w czasie wysiłku fizycznego. 

Mówiąc o stroju sportowym nie można, choćby w kilku zdaniach, nie wspomnieć o akcesoriach, które mogą przydać się w trakcie treningu. Jednym z najbardziej przydatnych jest własna butelka na wodę. To nie tylko modne akcesorium, lecz także wyraz dbałości o środowisko. Pamiętaj też, – w klubie Endorfina woda i izotoniki są w cenie karnetu. Nie musisz przynosić swojej wody, po prostu weź butelkę i wygodnie nalej sobie ulubiony napój z dystrybutora w naszym klubie.

Ponadto, dobrze jest mieć przy sobie własny ręcznik. Tu znacznie lepiej niż zwykła bawełna, sprawdzi się szybkoschnąca, cienka i miła w dotyku mikrofibra. Jeżeli ktoś wie, że w trakcie bardzo intensywnych zajęć poci się, to dobrze jest mieć przy sobie specjalnie do tego przeznaczoną opaskę na głowę lub nadgarstek. 

Wydawać by się mogło, idąc na siłownię czy do klubu fitness strój do ćwiczeń jest mało istotny. I często tak właśnie jest ale z naszego doświadczenia wynika także, że właśnie to, jak się czujemy ma bezpośrednie przełożenie na naszą aktywność fizyczną. Jeżeli ubranie, które nosimy jest komfortowe, wówczas możemy całkowicie skupić swoją uwagę na treningu, a to przecież najważniejsze. Często nowy strój jest także dodatkową motywacja do treningu ale na ten temat przeczytasz w osobnym artykule: Jak zmotywować się do ćwiczeń

Jak widać wybór mamy duży więc to kolejny dowód na to, że nie ma wymówek 😉 że się nie da, nie ma w czym itp. Ćwiczymy i dbamy o formę w dobrze dobranym ubraniu sportowym, które nie tylko dobrze wygląda, ale i pomaga nam w wielu aspektach.