• kontakt@endorfina-lublin.pl
  • +48 0000000

Od czego zacząć praktykę jogi?

Joga kojarzy się przede wszystkim z długim, mało dynamicznym siedzeniem i medytacją. Ten mit jest niezwykle krzywdzący, zwłaszcza że w praktyce istnieje wiele rodzajów tej aktywności. Od spokojnych, wyciszających ćwiczeń, przez delikatnie rozciągające, aż do tych bardzo dynamicznych i siłowych. To, które zajęcia wybierzemy zależy od tego, czego na jodze szukamy.

Dla jednych będzie to intensywny wysiłek fizyczny i wtedy można pójść na wysiłkową vinyasa jogę, dla innych poprawa postawy i zbudowanie mięśni podtrzymujących kręgosłup – w takim wypadku warto wybrać się na zajęcia hatha jogi. Jeszcze inni szukają na zajęciach spokoju, relaksu i wyciszenia i dla nich również są grupy w stylu yin czy nidra.

Przede wszystkim jednak, bez względu na rodzaj zajęć należy zacząć od grupy początkującej. Tu pod okiem doświadczonego nauczyciela dowiemy się, jakie są predyspozycje naszego ciała, poznamy podstawowe pozycje i nauczymy się odpowiedniego oddechu. 

Nie mogę iść na jogę, bo jestem za mało rozciągnięty

To jedna z najczęstszych opinii, która powoduje, że ludzie nie chcą iść na zajęcia. Natomiast brak rozciągnięcia jest jednym z najlepszych powodów by zacząć praktykę jogi. Asany – czyli pozycje wykonywane w czasie praktyki – nie tylko wzmacniają ciało, ale także je rozciągają. Dzięki regularnej pracy jogini mogą przez długi czas wytrwać w nawet bardzo wymagających pozycjach. Nawet najbardziej sztywne ciało można pobudzić do pracy. Jeżeli nie jesteś w stanie usiąść w siadzie skrzyżnym, w skłonie sięgasz maksymalnie do kolan lub nie podniesiesz wyprostowanych rąk nad głową to sygnał dla Twojego ciała, że coś z tym zrobić. Siedzący tryb życia, praca po kilka godzin dziennie przy komputerze na pewno nie pomoże. Na zajęciach jogi, krok po kroku, nauczysz się pracować nad elastycznością i puszczaniem napięć w ciele. Po kilku miesiącach regularnej praktyki znikną bóle kręgosłupa i pojawi się znacznie więcej przestrzeni i energii w organizmie.
Joga

Jaką jogę wybrać

Istnieje bardzo wiele metod jogi. Swoją przygodę z praktyką zawsze najlepiej zacząć od grupy początkującej lub kursu wprowadzającego. Tam poznasz podstawowe pozycje i sprawdzisz, czy to jest aktywność dla ciebie. Warto też pójść na zajęcia do kilku nauczycieli i sprawdzić, która metoda lub jaki sposób prowadzenia praktyki odpowiada nam najbardziej.  Jedną z podstawowych metod jogi jest hatha joga. W jej praktyce wykorzystuje się całą masę pomocy, takich jak wałki, koce czy klocki, które mają na celu pomóc uczniom w ćwiczeniach. Dzięki nim można odpowiednio ustawić ciało i nauczyć się pracy w asanie. Kiedy nauczymy się już podstawowych pozycji warto spróbować innych zajęć – bardziej dynamicznej vinyasa jogi, w której zgodnie z wdechem i wydechem wykonuje się złożone sekwencje asan – czy siłowej astanga jogi. Istnieje również wiele nowych styli, takich jak niezwykle popularna joga w chustach – aerial joga – czy acrojoga, którą ćwiczy się w parach.

W kulach fitness znajdziesz również zajęcia dostosowane specjalnie do twoich potrzeb – joga hormonalna, dla kręgosłupa, a nawet dla kobiet w ciąży czy dla dzieci.

Jogę może praktykować każdy

Nie ma znaczenia czy jesteś młodym, wysportowanym człowiekiem czy osobą starszą z kontuzjami i ograniczeniami. Jogę ćwiczyć może każdy, z wyjątkiem osób leniwych, jak mawiał jeden z indyjskich filozofów ​​Sri K. Pattabhi Jois. Każdą asanę – czyli pozycję jogi – można dopasować do osoby ćwiczącej. Nadrzędnym celem ćwiczeń jest dobre samopoczucie i harmonia w ciele i emocjach. Pamiętaj też, by w razie wątpliwości powiedzieć nauczycielowi o przebytych kontuzjach czy urazach. Dobry nauczyciel podchodzi indywidualnie do potrzeb swoich uczniów. Zawsze bierze pod uwagę ograniczenia i przeciwwskazania do praktyki i dopasowuje ćwiczenia tak, by każdy mógł rozwijać swój potencjał.  

Joga

Joga na zdrowie

Korzyści płynące z praktyki jogi są ogromne. Nie tylko ciało staje się silne, rozciągnięte i wysportowane, ale także łatwiej o koncentrację i skupienie. Joga ułatwia zasypianie, reguluje gospodarkę hormonalną, zwiększa odporność na ból, a także pomaga radzić sobie ze stresem. Wielu lekarzy i fizjoterapeutów zaleca praktykę w problemach z kręgosłupem i wadami postawy. Ponadto udowodniono, że regularnie wykonywane asany i ćwiczenia oddechowe działają wspomagająco w walce z depresją czy napadami paniki. W praktyce jogi bardzo ważną rolę pełni również oddech, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dzięki niemu można regulować ciśnienie krwi, a także uczyć się, jak koncentrować uwagę i rozluźniać ciało. 

Nie mogę iść na jogę, bo jestem osobą wierzącą

Joga nie jest systemem religijnym a filozofią i tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego człowiek w niej szuka. Dla większości, to po prostu ćwiczenia wzmacniająco-oddechowe, które budują świadomość ciała, uelastyczniają je i uczą koncentracji. Są również tacy, którzy znajdują w jodze ukojenie dla nerwów, zmysłów i emocji. Dla nich poza aspektem fizycznym niezwykle ważna jest nauka skupienia uwagi na swoim stanie wewnętrznym. Tu odnajdują spokój, wyciszenie i radość płynącą z praktyki. Filozofia jogi jest niezwykle ciekawa nie tylko pod względem duchowym, ale także antropologicznym. Często obawiamy się tego, co obce i zamykamy się na to. Joga to pradawna filozofia, u której podstaw leży miłość i szacunek do każdej żywej istoty. Warto ją poznać, zanim się ją odrzuci.