• kontakt@endorfina-lublin.pl
  • +48 0000000

Nawadnianie w trakcie treningu

Jednym z najważniejszych składników w ciele człowieka jest woda. To dzięki niej możemy utrzymać stałą temperaturę ciała czy rozpuszczać pożywienie. Ponadto woda bierze udział w transporcie niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Dzięki niej możemy mrugać powiekami czy przełykać ślinę. O tym jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu, świadczy również fakt, iż każdy z nas składa się w 60-70% z wody.

Kiedy uprawiamy sport zwłaszcza ten wysiłkowy,  jak bieganie, tabata czy choćby crossfit, temperatura naszego ciała gwałtownie wzrasta. Ludzki organizm, by poradzić sobie z nadmiarem ciepła, spowodowanym pracą mięśni, zaczyna produkować coraz to większe ilości potu. Wraz z nim pozbywa się nie tylko wody, ale także cennych minerałów i składników odżywczych – potasu, sodu, chloru czy magnezu. W trakcie jednego, mocnego treningu człowiek jest w stanie wypocić nawet 1 – 1,5 litra wody. Dlatego tak ważne jest, by dbać o odpowiednie nawodnienia ciała, szczególnie gdy ćwiczymy dużo i intensywnie. W profesjonalnych klubach fitness zawsze masz darmowy dostęp do dystrybutora z filtrowaną wodą i warto w trakcie treningu z tego korzystać. Do Endorfiny nie musisz przynosić niezdrowych napojów. U nas dla wszystkich klubowiczów woda i izotoniki są za free. W cenie karnetu udostępniamy dla naszych Klubowiczów dystrybutor z dostępem do wody gazowanej/niegazowanej i izotoników w 6 smakach.

Woda i izotoniki gratis

W Endorfinie wystarczy odcisk palca, żeby napić się zdrowej, orzeźwiającej wody💧 lub potrzebnych dla organizmu napojów iztotonicznych. To nie tylko wygodne i niezwykle praktyczne rozwiązanie ale także skuteczne i świadome dbanie o środowisko. Sami pomyślcie ile zbędnego plastiku dzięki temu rozwiązaniu nie dostanie się do naszego środowiska. Bądźmy Eko!
Endorfina to także najprawdopodobniej jedyny klub fitness w Lublinie, który oferuje tego typu rozwiązanie.

Objawy odwodnienia

Kiedy zapominamy o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów ciało zaczyna być odwodnione, co z kolei prowadzi do zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu. Pierwsze objawy niezwykle łatwo przeoczyć, gdyż wcale nie kojarzą się z brakiem wody. Na początku pojawia się uczucie suchości w ustach i śluzówkach oraz trudności z przełykaniem śliny. Następnie przychodzi ból głowy, uczucie zmęczenia i rozdrażnienia. Skutki odwodnienia mogą być bardzo poważne dla człowieka. Kiedy w ciele brakuje wody, serce ma trudności z utrzymaniem prawidłowego krążenia krwi. Wówczas za wszelką cenę organizm chce utrzymać pozostałą ilość płynów, zatrzymuje więc mocz, a z nim toksyny, które powinny zostać wydalone. Skóra osoby odwodnionej staje się ciągliwa i towarzyszy temu uczucie osłabienia i rozbicia.

Na szczęście tak skrajne objawy pojawiają się stosunkowo rzadko i są wynikiem długotrwałych zaniedbań. Poza tym, kiedy trenujesz w profesjonalnym klubie fitness to trener przypomina Ci, o tym by uzupełnić ilość płynów. Warto też mieć przy sobie własną butelkę i przed treningiem napełnić ją wodą źródlaną z ogólnodostępnego dystrybutora.

Nawadnianie organizmu podczas treningu

Odpowiednia ilości wody jest podstawą zdrowego funkcjonowania organizmu. To dzięki niej dochodzi do rozpuszczania witamin, węglowodanów i protein, zachodzą reakcje enzymatyczne, niezbędne do życia składniki odżywcze przenikają do komórek, a toksyny są usuwane.Wzmacniamy odporność, skóra nabiera blasku. Z piciem wody wiąże się także zdolność naszego organizmu do regulacji temperatury, budowania mięśni i spalania tłuszczu

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest kluczowe dla zdrowia. Jednak w ciągłym biegu, między pracą, domem, treningami i wszystkimi innymi obowiązkami łatwo o tym zapomnieć. Zaleca się, by dorosły mężczyzna spożywał około trzech litrów płynów na dobę, podczas gdy kobieta powinna pić około dwóch. Gdy ciężko Ci pamiętać o nawadnianiu, zawsze możesz skorzystać z specjalnych aplikacji na telefon czy zegarków, które na bieżąco monitorują stan organizmu i przypominają o uzupełnieniu poziomu płynów.

Warto pamiętać że, gdy uprawiamy sport nasze zapotrzebowanie na wodę znacząco wzrasta. W czasie intensywnego treningu ludzkie ciało jest w stanie wypocić ponad 250 ml wody (nie wspominając i zużyciu wody niezbędnej do funkcjonowania organizmu). Dlatego gdy wiesz, że czekają Cię mocne, wysiłkowe zajęcia, warto już na dwadzieścia minut przed aktywnością fizyczną wypić szklankę wody. Natomiast, gdy ćwiczenia trwają dłużej niż 30minut, należy pamiętać, by w przerwach mieć przy sobie bidon i regularnie nawadniać organizm. Po treningu, w czasie regeneracji trzeba też pamiętać nie tylko o nawodnieniu, ale także o uzupełnieniu deficyty kalorycznego. W trakcie ćwiczeń wypacamy nie tylko wodę ale także minerały i składniki odżywcze. Jeżeli czujemy, że po aktywności fizycznej dopada nas tak zwany wilczy głód, zamiast sięgać po słodycze czy fast foody, lepiej udać się do fit baru i tam coś zjeść. W fitness klubach, takich jak choćby w Endorfina Platinum znajdziesz zdrowe przekąski, sycące posiłki, a także napoje izotoniczne.

Dla osób aktywnych fizycznie ważna jest dobra forma. Zbudujesz ją nie tylko realizując dobrze rozpisany plan treningowy czy zdrowo się odżywiając. Odpowiednie nawodnienie sprawia, że ciało jest zregenerowane, wypoczęte i sprężyste. Dużo łatwiej też zmotywować się do ćwiczeń. Warto także pamiętać, by uzupełniając poziom płynów w organizmie unikać napojów sztucznie dosładzanych, pełnych konserwantów i sztucznych barwników.