• kontakt@endorfina-lublin.pl
  • +48 0000000

Jak zmotywować się do ćwiczeń?

Znasz to uczucie, kiedy nic się nie chce, a sama myśl o treningu jest wyczerpująca? Znalezienie odpowiedniej motywacji do ćwiczeń to duże wyzwanie. Szczególnie, gdy kończy się lato, dzień staje się krótszy, a na zewnątrz szybko robi się ciemno i zimno. Warto wtedy wrócić wspomnieniami do satysfakcji jaka pojawia się po mocnym treningu. Dziś podzielimy się z wami kilkoma niezawodnymi sposobami, które sprawią, nie będziecie mogli doczekać się wyjścia na siłownię.

Tym, co znacząco wpływa na podjęcie decyzji o treningu jest samopoczucie. Dużo lepiej planuje się dzień i aktywność fizyczną, kiedy człowiek jest wyspany, najedzony i wypoczęty. Warto więc zwrócić uwagę na to, jakie posiłki spożywamy. Kiedy na talerzu znajdzie się mniej przetworzonej żywności, a więcej warzyw, owoców, orzechów i produktów pełnoziarnistych, wówczas człowiek zaczyna czuć się lepiej. Bez wrażenia ciężkości i senności lepiej się ćwiczy. Poza tym, znacznie szybciej pojawiają się upragnione efekty.

Podobnie jest ze snem. Zmęczenie, przepracowanie powodują, że organizm jest wyczerpany i rozdrażniony. Trudno wtedy wymagać od siebie, aby z uśmiechem na ustach pędzić na zajęcia. Dlatego radzimy posłuchać uważnie swojego ciała i zamiast sięgnąć po kolejną kawę czy napój energetyczny, po prostu położyć się wcześniej spać. Z tak przygotowanym organizmem dużo łatwiej podjąć decyzję o wyjściu na siłownie czy na zajęcia w klubie fitness.

Kolejną rzeczą, która stanowi doskonałą motywację do ćwiczeń, jest wspólna praktyka. Dużo łatwiej zaplanować wyjście na zajęcia wiedząc, że idzie się z kumplem czy przyjaciółką. Sam trening też jest znacznie przyjemniejszy, kiedy ludzie wzajemnie się dopingują i wspierają.

 
A kiedy nie masz z kim iść na trening można także skorzystać z pomocy naszych doświadczonych trenerów, którzy gwarantują ogromna dawkę motywacji i pozytywnej energii.

Innym, sprawdzonym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń, jest zakup nowego stroju, butów czy akcesoriów sportowych. Mimo, iż mogłoby się wydawać, że to w czym się trenuje nie ma najmniejszego znaczenia, to komfortowe ubranie potrafi sprawić, że znacznie chętniej wybierzemy się na trening. Przecież, kiedy kupimy nowe buty, od razu chcemy sprawdzić jak się w nich biega.
Poza tym w wygodny, podkreślający sylwetkę strój sprawia, że nasza samoocena jest wyższa, czujemy się też lepiej i pewniej. Wtedy od razu chce się iść na zajęcia. Nawet nowa, piękna butelka na wodę czy zegarek, który liczy jak efektywny jest trening stanowi impuls, by zacząć ćwiczyć.

Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze mogłoby pomóc Ci w regularnym treningu, spróbuj wyznaczyć sobie cel. Nie musi być to od razu wejście na Mount Everest czy przebiegnięcie 50 km. Ważne, by cel ten był z jednej strony możliwy do zrealizowania, a z drugiej stanowił dla ciebie wyzwanie. Zapisz go w widocznym miejscu i sprawdzaj postępy. Mogą to być na początek dwa treningi w tygodniu. 

W życiu zdarza się jednak, że przeładowanie pracą, korki na drodze czy sytuacja epidemiologiczna sprawiają, że mimo największych chęci i prób organizacji czasu, nie da się przyjść na zajęcia. Wtedy nie warto zamęczać się czymś, na co i tak nie mamy wpływu. Lepiej zrobić 20 minutowy, efektywny trening w domu czy spróbować ćwiczeń w wersji on-line niż nie zrobić nic.

 

Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok. Zasada ta dotyczy wszystkiego, również treningu. Z wszystkich sprawdzonych sposobów motywacyjnych nic nie działa tak dobrze, jak obserwowanie efektów. Kiedy ciało nagle staje się sprężyste, umięśnione, zgrabne i zadbane. Bez względu na to, co stanowi twoją motywację do ćwiczeń, to aktywność fizyczna sprawia, że człowiek jest sprawny i zdrowy. A to przecież w życiu najważniejsze.