• kontakt@endorfina-lublin.pl
  • +48 0000000

Jak pozbyć się brzucha

Wielu z nas patrząc na zgrabne, wyrzeźbione ciała modelek i modeli w reklamach, marzy o takiej sylwetce. W księgarniach można znaleźć tony poradników o odchudzaniu, a na półkach sklepowych roi się od produktów, które obiecują szybki i bezwysiłkowy efekt płaskiego brzucha.

Warto jednak wiedzieć, że tak zwana opona brzuszna powstaje z wielu powodów. Do najpopularniejszych należą nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak ruchu oraz pozostałości po ciąży. O ile w pierwszym i drugim wypadku to głównie tłuszcz, o tyle w przypadku pozostałości po ciąży poza tłuszczem na oponkę składają się również rozciągnięte mięśnie. Wiele również zależy od naszej genetyki, predyspozycji i budowy ciała. Jednak najlepszym sposobem na osiągnięcie płaskiego, umięśnionego brzucha są odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia.


Znaczenie diety

Zanim przejdziemy do szczegółów warto pamiętać, że z nadmierna ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu należy działać ograniczając kaloryczność spożywanych posiłków. Nie oznacza to w żadnym wypadku diety opartej na ciężkich głodówkach, w których podstawę żywienia stanowi woda i liść sałaty. Tego typu diety cud są bardzo groźne dla organizmu. Powodują wycieńczenie, uszczuplenie gospodarki mineralnej ciała i zamiast zmobilizować organizm do spalania tłuszczu magazynują go jeszcze więcej. Poza tym zdecydowanie spowalniają metabolizm i powodują efekt jojo. Dlatego w drodze po płaski brzuch należy postawić przede wszystkim na zmniejszenie kaloryczności posiłków, które spożywamy w ciągu dnia o około 300-500 kcal oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Taka ilość sprawia, że następuje deficyt kaloryczny, dzięki któremu dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. W tej sprawie warto również skonsultować się z dostępnymi w Fitness Klubie Endorfina Lublin trenerami i dietetykami, którzy w profesjonalny i przede wszystkim zdrowy sposób pomogą w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
 

Warto uświadomić sobie, że żadna ilość ćwiczeń – brzuszków, podciągań czy biegania nie sprawi, że nagle brzuch będzie mniejszy. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten intensywny, pomaga w spalaniu kalorii i wraz z zbilansowaną dietą przyspiesza proces spalania tłuszczu. Tak naprawdę nie da się schudnąć jedynie z jednej partii ciała. Proces spalania tkanki tłuszczowej dotyczy całego organizmu – bioder, ud i ramion również. O tym, która część ciała schudnie najszybciej w dużej mierze decydują wspomniane już predyspozycje genetyczne i budowa. Postępując w taki sposób nie tylko redukujemy ryzyko pojawienia się efektu jojo, ale chudniemy w sposób zdrowy i bezpieczny.

Co z tym jedzeniem?

Często nawet, kiedy chcemy ograniczyć ilość spożywanych pokarmów nie potrafimy do końca określić ich kaloryczności. W takim wypadku można sięgnąć po dostępne w internecie aplikacje, które same obliczają wartość odżywczą posiłków lub po specjalnie do tego przeznaczone tabele. Tu też skorzystać można z oferty firm cateringowych, które w formie popularnych pudełek dostarczają gotowe posiłki o ustalonej wcześniej ilości kalorii. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również jedzenie w tzw fit barach. Znajdziesz je w klubach fitness czy siłowniach. W Endorfina Platinum, strefie ze zdrowymi przekąskami masz pewność, że przygotowywane posiłki są zdrowe, smaczne i sycące. Poza tym są zbilansowane pod kątem wartości odżywczej, bogate w białko, zdrowe tłuszcze i warzywa. 
Jeżeli jednak zdecydujemy się na to, by gotować w domu, warto zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych. Przygotowując posiłki samodzielnie należy unikać zbyt dużej ilości soli oraz cukru, w tym napojów gazowanych i słodyczy. Poza tym dobrze jest zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych i zamiast nich wzbogacić swoją dietę w te pochodzenia roślinnego jak awokado, chia, orzechy czy nasiona lnu. Nie wolno także zapominać o posiłkach bogatych w białko, które wspomogą ciało w regeneracji po treningu. 

Konsultacje dietetyczne

Dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u dietetyka, który przygotuje i rozpisze dla nas specjalną dietę. W ten sposób mamy pewność, że to co jemy, jest nie tylko odpowiednio kaloryczne, ale także zdrowe i odżywcze. Warto też skonsultować się ze swoim trenerem w klubie fitness i zapytać w jaki sposób zadbać o dietę.

Nic jednak nie przynosi tak dobrych rezultatów jak regularność. Dlatego najlepiej zaplanować swój dzień tak, by móc spożywać około pięciu posiłków dziennie. Najważniejsze jest oczywiście śniadanie. Ten pierwszy, podstawowy posiłek ma nam zapewnić siłę na cały dzień i to on w dużej mierze chroni nas przed popołudniowym spadkiem energetycznym. Zmiana nawyków żywieniowych, szczególnie tych spowodowanych stylem życia, może być trudna, jednak już od samego początku powinno się przyzwyczajać organizm do trzech pełnych dań i dwóch przekąsek. Dzięki takiemu planowaniu można łatwiej zadbać o to, by nie podjadać i nie chodzić głodnym. 

Regularność w treningu to podstawa

Sama dieta nie sprawi, że zamiast tłuszczu na brzuchu pojawią się mięśnie. Za ten proces odpowiada przede wszystkim odpowiednio dobrany trening. Aktywność fizyczna powoduje, że na ciele zaczyna się rysować talia, a mięśnie stają się bardziej podkreślone. Regularne ćwiczenia przyspieszają metabolizm, zwiększają odporność na zakwaszenie i zdecydowanie wzmacniają ciało.

Najważniejsza w całym procesie pozbycia się opony brzusznej i wysmuklenia sylwetki jest wspomniana już regularność. Nawet krótszy trening wykonywany dwa czy trzy razy w tygodniu przyniesie o niebo szybsze i lepsze rezultaty niż wielogodzinny wysiłek raz w miesiącu.

Jaki trening wybrać?

Najlepiej sprawdzi się trening interwałowy, który polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności. Udowodniono, że ten rodzaj aktywności fizycznej najszybciej i najskuteczniej wspiera organizm w redukcji tkanki tłuszczowej właśnie z brzucha. Poza tym znacząco przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób układu krążenia. W klubach fitness, takich jak Endorfina Platinum znajdziesz specjalnie wydzielone strefy, dostosowane pod kątem ćwiczeń do twoich potrzeb. By wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha warto udać się do strefy cardio, a także fitness i cross, a także skonsultować się z naszymi trenerami.

Do treningu interwałowego należą również coraz popularniejsze tabata czy HIIT. Kiedy nie masz pewności jaki trening wybrać warto udać się do profesjonalnego klubu fitness i zaufać specjalistom. Znajdziesz tam nie tylko zajęcia grupowe ale także trenerów i instruktorów, którzy doradzą Ci na jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla Ciebie najlepszy. Poza tym w klubach fitness można również ćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie sportowym w przestronnej sali pod okiem profesjonalistów. W klubie Endorfina Platinum znajdziesz przestronną salę fitness i maszyny, które sprawiają, że trening jest efektywny i jeszcze bardziej intensywny. Warto również zapisać się na konsultację do trenera personalnego, który posiada ogromne doświadczenie w pracy z ciałem. Specjalista zadba o to, byśmy ćwiczyli mądrze i skutecznie.

Pamiętaj, że w drodze po płaski brzuch i wymarzoną sylwetkę najważniejsza jest cierpliwość, wytrwałość i systematyczność. Tu nie ma drogi na skróty, tak jak nie ma żadnej diety cud czy jednego treningu, dzięki któremu waga spadnie w dół. Jedynie zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia porcja ruchu sprawią, że płaski brzuch i dobra forma zostaną z tobą na długie lata.